Ungari peaminister Viktor Orbán kritiseeris oma hiljutises avalduses teravalt europarlamendi Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni juhti Manfred Weberit, öeldes, et Weber on liitunud „vasakpoolsete eliitklubiga“ ja seab iseenda poliitilised huvid kõrgemale partei liikmete vajadustest.
Orbáni partei Fidesz on samuti EPP liige, kuid lahkehelid Weberi ja Orbáni vahel üha süvenevad. Orbán süüdistas oma avalduses Weberit Ungari vaenamises. Tema väitel on selle põhjuseks ilmselt tõsiasi, et Ungari ei toetanud 2019. aastal Weberi saamist Euroopa Komisjoni presidendiks.
Orbáni sõnul on Weber liitunud vasakpoolsete eliitklubiga ja parempoolsus võrdub tema jaoks „fašismi, natsismi, natsionalismi, antisemitismi ja homofoobiaga“. Ungari peaminister viitas, et just sedalaadi suhtumine viis Ühendkuningriigi lahkumiseni EPP-st ja lõpuks kogu Euroopa Liidust. Ta kirjutas, et EPP on muutunud konservatiivide suhtes üha kriitilisemaks ja pöördunud aina rohkem liberaalsete parteide suunas, mida Orbán nimetab libedaks nõlvaks.
Ta selgitas, et Kesk-Euroopa tunneb fašismi vastu samasugust tülgastust nagu kommunismi vastu ja lisas, et Kesk-Euroopa ei hülga iial kristlikke väärtusi, rahvuskultuuri ja oma tõekspidamisi traditsioonilise – ja nende jaoks ainsa – peremudeli osas. Orbán rõhutas, et Brüssel peab õppima austama ka selliseid vaateid, sest need on osake vabade rahvusriikide identiteedist, ning lõpetama kultuuriliselt homogeense liberaalse Euroopa pealesurumise.
„Brüsselis kõrgele positsioonile pürgiv poliitik ei tohiks seda kunagi unustada,“ jätkas Orbán ja lisas, et kui Weber koos oma liitlastega jätkab Kesk-Euroopale migratsiooni peale sundimist stiilis „migrandid või EL-ist lahkumine“, siis on see suur viga, mis põhimõtteliselt näitab, et EL ei aktsepteeri enam suveräänsete liikmesriikide olemasolu. Orbáni sõnul oleks suur viga ka europarlamendi otsus asendada vetoõigus enamushääletusega, sest see võtaks väiksematelt liikmesriikidelt oma tahteavaldamise võimaluse.
Juba alates 2018. aastast on Weber pidevalt korrutanud Brüsseli väiteid, nagu oleks Ungari rikkunud mingisuguseid õigusriigi põhimõtteid ja süüdistanud Orbáni parteid meedia kontrollimises ning juriidilise sõltumatuse piiramises. Orbáni sõnul teeb Brüssel seda põhjusel, et Ungari ei ole nõus leppima Brüsseli migratsioonipoliitikaga ja kaitseb erinevalt paljudest Lääne-Euroopa valitsustest kristlikke väärtusi.
Mitmed Euroopa poliitikud on küll toetanud Ungarit ja süüdistanud EL-i topeltstandardites, ent kuna europarlamendi liikmed on enamuses liberaalse taustaga, on väga raske seista vastu EL-i jätkuvatele katsetele kärpida liikmesriikide otsustusõigust.
Allikas: Remix News