Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

VKG: EL-i kliimapakett võib suretada Eesti põlevkivitööstuse

-
13.09.2021
Ida-Virumaal on raske kliimahüsteeriat ellu viia.
© Uued Uudised

Viru Keemia Grupi hinnangul võib Euroopa Liidu kliimapaketi Fit for 55 (FF55) karmistamine tuua kaasa Eesti põlevkivisektori konkurentsivõimetuks muutumise 2030. aastaks.

VKG teatel puuduvad nii Eesti kui EL-i tasemel tehtud asjakohased mõjuanalüüsid, mis kinnitaksid, et senised regulatsioonid pole piisavad soovitud eesmärkide saavutamiseks, seega on nende hinnangul küsitav, kas eksisteerib vajadus uute regulatsioonide järele, seisab keskkonnaministrile saadetud kirjas.

Samuti puuduvad analüüsid, mis selgitaksid adekvaatselt välja regulatsioonide karmistamisest põhjustatava sotsiaalmajandusliku mõju nii riigile ja ühiskonnale laiemalt kui kitsamalt regulatsioonidest otseselt negatiivselt mõjutatud isikutele, sealhulgas VKG.

“Nimetatud paketti kuulub muuhulgas heitmekaubandussüsteemi (HKS) muutmise ettepanek, mis lisaks juba kehtiva HKS-i regulatsiooni puudustele muudab järjest töenäolisemaks, et VKG investeeringud, mis on tehtud kehtivaid regulatsioone ja arengukavasid usaldades, kaotavad oma väärtuse, tekitades sellega VKG-le ettenägematut kahju.”

Mõjude ebapiisav hindamine võib kontserni teatel kaasa tuua soovimatuid tagajärgi nagu Eesti põlevkivi sektori konkurentsivõimetuks muutumise aastaks 2030. “HKS-i eesmärk ei ole aga põlevkivisektori väljasuretamine, vaid üksnes teatud piirini kasvuhoonegaaside heidete vähendamine, mis Eesti kontekstis on juba saavutatud.”

“Kuna pole välistatud, et FF55 pakett toob kaasa põhjendamatud tagajärjed HKS osalistele, tuleb EL õigusaktides reguleerida kompensatsioonimeetmete rakendamist paketist negatiivselt mõjutatud isikute suhtes. Kui seda ei tehta EL tasandil, langeb kompensatsioonimeetmete kehtestamise kohustus Eesti riigile,” toonitab kiri.

VKG meelest ei tohiks süsihappegaasi kulu FF55 paketi tulemusel ületada perioodil 2021-2030 EL-i poolt 2018. aasta mõjuhinnangus perioodiks 2021-2030 prognoositud hinnatasemeid.

Täiendavalt teeb VKG ettepaneku välja töötada ja vastu võtta Eesti siseriiklik kliimaseadus, et sõnastada Eesti riigi kliimakaitse eesmärgid, meetmed eesmärgi saavutamiseks ja ka võimalikud tagajärjed, millega saaks huvitatud isikud oma majandustegevuse ümberkorraldamisel arvestada. (BNS)