Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) peadirektori Tedros Adhanom Ghebreyesuse vastu algatatud petitsioonile on kogunenud paari kuuga ligi miljon allkirja. 31. jaanuaril algatatud petitsioon nõuab Tedros Adhanomi tagasiastumist ja Taiwani vastuvõtmist organisatsiooni liikmeks.
Change.org veebilehel ilmunud petitsioon „Call for the resignation of Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General” algatati põhjusel, et Tedros Adhanom keeldus 23. jaanuaril kuulutamast Covid-19 viirust rahvusvaheliseks terviseohuks. Petitsiooni autori väitel on just osaliselt selle tõttu viirusesse nakatunuid praegu ligi kümme korda rohkem, kui ehk muidu oleks olnud. Lisaks keeldus WHO kategooriliselt probleemi ulatuse tunnistamisest.
„Me oleme kindlalt veendunud, et Tedros Adhanom Ghebreyesus ei saa WHO peadirektori ametiga hakkama. Me nõuame tema kohest tagasiastumist,“ seisab petitsioonis. „Väga paljud meist on tõsiselt pettunud. Me leiame, et WHO peaks olema poliitiliselt neutraalne organisatsioon. Kuid Tedros Adhanom Ghebreyesus usub [sic!] ilma igasuguste täpsemate järelepärimisteta Hiina valitsuse poolt esitatud nakatunute ja surnute arve,“ selgitakse petitsioonis.
Üleskutse lõppeb järgmise avaldusega: „Taiwani saamist WHO liikmeks ei tohiks vältida poliitilistel põhjustel. Selles riigis on tehnoloogia arenenud palju kõrgemalt, kui mitmes teises WHO „valitud“ liikmeriigis.“
Ülemaailmselt on kriitika ja pahameel WHO ning Tedros Adhanom Ghebreyesuse suunal aina kasvanud. Tedros Adhanomi süüdistatakse peamiselt koroonaviiruse kriisiga mitte toimetulemises ja üheks karmimaks kriitikuks on olnud USA. Möödunud nädalal kirjutas rühm vanariiklasi Tedros Adhanomile ja nõudis, et too avalikustaks, milliseid asju ajab WHO Hiina kommunistliku parteiga.
„Kogu kriisi vältel on WHO hoolega hoidunud igasuguse vastutuse panemisest Hiina valitsusele, mis on põhimõtteliselt Hiina kommunistliku partei süda,“ kirjutasid vabariiklastest poliitikud. „Teie WHO juhina läksite isegi nii kaugele, et kiitsite Hiina valitsuse „läbipaistvust“ kriisi ajal, ehkki tegelikkuses valetas sealne režiim maailmale nakatunute ja surnute statistika kohta.“
Kirjas tsiteeriti ka WHO jaanuarikuist Twitteri postitust, mille kohaselt ei ole Hiina võimud leidnud „mingeid kindlaid tõendeid“ selle kohta, et viirus COVID-19 leviks inimeselt inimesele piisknakkusena.
WHO ei ole Tedros Adhanomi tagasiastumise nõudmistele mingil moel reageerinud.
Allikas: Breitbart