Just nii väitis hiljuti EKRE aseesimees Martin Helme, kes ütles, et “Aktuaalne Kaamera” on vremjastunud ja “Postimees” pravdastunud.
Täpsustatult tähendab see, et “Aktuaalne Kaamera” on riiklikku propagandat kajastav saade, nagu oli seda nõukogude ajal täpselt samal ajal, kell 21, Kesktelevisioonist üle kantud propagandistlik uudistesaade “Vremja”. Kurb on see, et lihtsad inimesed on vremjastumisega kaasa läinud ja ammutavadki põhiinfo AK-st, kus pole lõhnagi objektiivsest sündmuste kajastamisest.
“Postimees” aga on pikka aega nautinud Eesti meediamaastiku tipus asuva ja paljuloetava paberväljaande (nüüd ka internetimeedia) rolli, tema stiil aga on täpselt samaks muutunud, nagu see oli kord NLKP KK häälekandjal “Pravdal” – oma seisukohtade esitamine ainsa tõena.
Need võrdlused leidsid ERR-i osas kõige eredama tõestuse esmaspäevases saates “Välisilm”, mis on pikem välissündmuste kokkuvõte ja kus saatejuhiks oli Johannes Tralla. See noorepoolne ajakirjanik on varjamatult ühe-ideoloogia-mees ja võite vaid arvata, millise.
Kui jutt käis Rootsi valimistulemustest ja uue valitsuse loomisest, siis jäi pidevalt kõrvu hoolikalt rõhutatav jutt, et Rootsi Demokraadid on natsitaustaga ja et keegi ei taha nendega koostööd teha – ometigi käis jutt sellest, et uus parlamendi parempoolse taustaga spiiker valiti ametisse ja Löfveni sotside valitsus kukutati just nende abiga. Vaatajatele üritati iga hinna eest jätta meeltesse ja hinge sõna “natsipartei”.
Rääkimaks olukorrast Itaalias, oli saatejuhi vestluskaaslaseks John Caboti ülikooli professor Federigo Argentieri, kes on ilmselgelt praeguse Itaalia valitsuse vastane – see ilmnes juba tema sõnavõttudest Itaalia valitsuse loomise ajal. Küsimused professorile olid selgeltnähtavalt suunavad (“Itaaliale katastroofilised tagajärjed”, “Salvini kui Putini mees Itaalias” jne) ja vastused samamoodi euromeelsed. Ometigi pidi Argentieri tunnistama, et Matteo Salvini on immigratsiooni piiramises mõndagi saavutatud ja et rahvusmeelsed võivad uues Euroopa Parlamendis hea esindatuse saada.
Kui Johannes Tralla kutsus USA majanduspoliitikast rääkima Swedbanki Eesti peaökonomisti Tõnu Mertsina, olid tema küsimused taas suunavad ja ta lootis igati vestluskaaslaselt kätte saada Trumpi-kriitikat, kuid Tõnu Mertsina alustas ikkagi kohe jutuga, et USA presidendi jutus on sisu, ta ei lahmi niisama lihtsalt. “Kui vaadata neid põhjuseid, mis Trumpi häirivad, siis on olemas loogiline seletus tema käitumisele. Mind on mõtlema pannud see, kui Trump on öelnud, et kuidas on see võimalik, et eelmised presidendid on lasknud tekkida nii suurel kaubandusdefitsiidil.”
ERV saatejuhtide poolse ideoloogilise kallutatuse tagajärg on see, et “Aktuaalset Kaamerat” ja eriteemalisi uudistesaateid vaataval inimesel jäävad kõrva järgmise katked: “Rootsi Demokraadid on endine natsipartei ja keegi ei taha nendega tegemist teha”; “Praegune Itaalia läheb katastroofi poole ja Salvini on Putini käepikendus” ja “Trump on ohtlik ja ettearvamatu”. Nii kujundataksegi lihtkodaniku arvamust, kui töölt tulnud ja lihtsalt uudiseid vaatav inimene uudiste sisusse ei süvene ning selget kallutatust ei märka. Muid uudiseid kodanik üldjuhul ei jälgi ja tema maailmavaade kujunebki globalismimeelseks.
Vana hea ajakirjandustava näeb ette, et uudise puhul antakse sõna mõlemale poolele. Selleks, et vaataja saaks õige pildi Itaalias toimuvast, tulnuks sõna anda ka mõnele professorile, kes toetab Itaalias toimuvat või suudab seda vähemalt neutraalselt analüüsida – ja jätta sellega otsustamine vaatajale, kes saab nii poolt- kui vastuargumendid teada. Nii teeks sõltumatu ajakirjandus, ERR ja “Postimees” aga ei soovi ise seda olla.
Nii et tegelikult pole vahet, kas kell 21 algab “Vremja” või “Aktuaalne kaamera”, nagu pole vahet ka sellel, kas päitsist vaatab vastu “Postimees” või “Pravda” – ajupesurežiim rakendub tööle igal juhul.