Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE puhastas oma read kurjategijatest kõige kindlama käega

-
08.02.2019
Erakondade kriminaalide andmed.
© UU

Kuigi Eesti Konservatiivne Rahvaerakond sai teisena ettevõetult kõige suurema ühiskonna hukkamõistu enda kaela, tegi EKRE ka ainukesena resoluutselt, kiiresti ja suure kärata ära puhastustöö, kui juhatus arvas korraga erakonnast välja 201 kriminaalse taustaga liiget.

EKRE oli oma nimekirjaga tule all kohe pärast poliitprojekti Eesti 200. Kuigi Eesti Päevaleht väidab vastupidist, oli selle avalikustamise esmane mõte siiski rahvuskonservatiive kahjustada, sest just nende peale elati välja suurimad emotsioonid kriminaalsest erakonnast, mis tekkisid esmasest jahmatusest.

Küllap oli EPL-i algatatud laimukampaania peamine põhjus Ühiskonnauuringute instituudi uuringus väidetud EKRE suure toetuse languse taga. Kirjutati ju pealkirjaski “Peksjad, vargad, pedofiilid. EKRE kubiseb kurjategijatest”, mis ei jätnud mõju avaldamata. Ikka sama meetod – kõigepealt hästi palju tõrva ja tökatit, lootuses, et midagi külge jääb.

Kuigi hiljem kirjutati ka sellest, kuidas sotside punaste rooside okkad tilguvad verest, oli selleks ajaks juba olemas arusaam, et kurjategijaid on kõigis erakondades, ja nende kõrvaldamine on lihtsalt ette võtmata, ning järgnevate erakondade maine sisuliselt enam ei kannatanud.

EPL-Delfi hakkab erakondade liikmeskonnast kurjategijate jahtimisega lõpetama. Kahtlemata on sel aktsioonil olnud oma positiivne moment – erakonnad on asunud oma ridu puhastama. Paraku selgus praktiliselt erakondade puhul see, et kriminaalide sattumist erakondadesse ei osatud ette näha, sellega lihtsalt ei arvestatud, paljudel polnud võimekust liikmeskonda üle kontrollida ja ega erilisi võimalusi seda andmebaaside põhjal teha polegi.

Kui erakonna liige astus näiteks erakonda 2004. aastal, sooritas seaduserikkumise 2006. aastal, erakonda sellest ei teavitanud, ja karistus on ka kantud, siis on seda inimest ilma korraliku järelkontrollita raske tuvastada. Asja annaks paremaks muuta see, kui karistatud inimese kohta tuleks info justiitssüsteemist otse erakonna kontorisse.

Lisaks võib märgata, et “Delfi nimekirjades” välja toodud inimesed on üldjuhul avalikkusele tundmatud, erakonnas nad ilmselt suurt midagi ei määra ja aktiivselt selle tööst osa ei võta. Jällegi maksab vanarahva ütlus “Suured vargad sõidavad tõllas, väikesed ripuvad võllas!”

Neid korruptiivseid inimesi, kes tegelikult erakondades poliitikat määravad, on nimekirjades ülivähe või siis pole nad kohtukulli küünte vahele jõudnudki. Korruptsioon lokkab eriti just valitsevas Keskerakonnas ja selle juhitavas Tallinna linnavalitsuses eriti räigelt. “Õiglase riigi” võimuerakond on ka viimaste uudiste põhjal kriminaalne: erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) otsustas esitada Keskerakonnale ettekirjutuse tagastada 1,27 miljonit eurot, mis komisjoni hinnangul on saadud keelatud annetusena.

Kui mõnel erakonnal on kaelas VEB Fondi, Danske, Tallinna Linnatranspordi ja mõned teised krimisaagad, siis võib eeldada, et kriminaalne mõttelaad valitseb kogu kõnealuses erakonnas. Aga EKRE tõestas, et soovib oma nime kindlalt seaduserikkumistest lahti siduda.