Inimõigused versus demokraatia

Juhtkiri,
- Updated
witches-in-the-air-1798

Väga tavaline on kuulda vasakliberaalide suust, et inimõigustega seotud teemasid ei tohi rahvahääletusele panna.

See märgib 21. sajandi tendentsi, kus demokraatia asemel on valitsevaks hegemooniaks ja peavooluks tõusmas inimõigused. Konfliktis demokraatia ja inimõiguste vahel ei tohi enam eelistada demokraatiat.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui 20. sajandil armastas Lääs kolmanda maailma riikidele peale suruda demokraatiat – ja demokraatia puudumine oli üks levinumaid õigustusi riikide ründamisele –, siis nüüd on sama positsiooni võtnud inimõigused. Kuigi sellisel kujul on inimõiguste näol tegu kitsalt Euroopa kultuuris viimastel aastasadadel tekkinud fenomeniga, peavad kõik kultuurid üle maailma need omaks võtma.

Kas see ei ole tegelik rassism ja eurooplaste teistest paremaks pidamine? Kust võtavad liberaalsed Lääne inimõiguslased julguse teistele kultuuridele oma väärtushinnanguid peale suruda?

Abstraktsete inimõiguste tõstmine rahva tahtest kõrgemaks tähendab faktiliselt otsedemokraatia välistamist. Vaid esindusdemokraatia ambivalentsus näib midagi sellist võimaldavat.

Kuid kes on sel juhul autoriteediks inimõiguste tõlgendamisel? Euroopa Liit väidab, et inimõigused keelavad surmanuhtluse, USAs sellega probleeme ei ole. Osa riike leiab, et inimõigustest tuleneb vältimatult homoabielu, teised naeravad nad välja. Mis mõte on sel juhul inimõigustel?

Kõikjal inimõigusi samal viisil tõlgendades heidaks me kõrvale maailma kultuurilise mitmekesisuse. “Üks seadus lõvile ja härjale on vägivald,” kirjutas William Blake.

Vale oleks langeda inimõiguste dogmaatilisse türanniasse. Inimõigusi tuleb näha sellena, mis nad on – 20. sajandil deklaratiivses vormis kirja pandud põhimõtted, mis peaks olema avatud debatile ja erinevatele tõlgendustele. Inimõigused ei tohi kujuneda religiooniks.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused