Kelle huve esindab minister Janek Mäggi?

Juhtkiri,
- Updated
Uus Riigihalduse minister Janek Mäggi
©Scanpix
Uus Riigihalduse minister Janek Mäggi

Jüri Ratase valitsuse uus riigihalduse minister Janek Mäggi, kes soovitab Lõuna-Eesti naistele põllul sünnitamist, on varemgi “intellektuaalselt huvitavate ideedega” välja tulnud. 2007. aastal kirjutas Mäggi artikli, kus ta soovitab teiseks riigikeeleks kehtestada vene keele. Jah, lugesite õigesti!

11 aastat tagasi ei olnud Janek Mäggi poliitik. Ta on avalikkuses figureerinud peamiselt kahes rollis. Suhtekorraldajana (ehk neiupõlvenimega propagandistina) on ta öelnud ja kirjutanud seda, mille eest talle on makstud. Ta ei ole avalikkuses esindanud iseennast, vaid oma leivaisa – nii nagu advokaadid esindavad kohtus oma klienti.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mäggi teiseks rolliks on olnud kirjutada kolumneid ehk arvamuslugusid ajalehtedesse. Ehkki see roll võib suhtekorraldaja omaga tihti segamini minna, võime siinkohal heatahtlikult eeldada, et Mäggi on mõnelgi korral esindanud iseennast. Kusjuures kolumnistide ülesanne ei ole alati “südamelt ära öelda”, vaid paisata ühiskonda ideid, mis ajaksid herilasepesa kihama ehk tekitaksid rahva hulgas mingi idee üle elava debati. Tänapäeval nimetatakse sääraseid tegelasi ka trollideks ja nende tegevust trollimiseks.

Rahvuskonservatiivide – õigupoolest enamiku eestlaste – seisukohast on vene keele soovitamine riigikeeleks sama kui kuulutada Eesti islamiriigiks. Sel teemal ei hakata isegi mitte debatti pidama. Iga inimene – kaasa arvatud Mäggi – kes vene keelt riigikeeleks soovitab, asetab end rahvuslikult mõtlevatest inimestest teisele poole rindejoont.

Ent vene keele kasuks kõnelemine ei ole Mäggi suurim probleem. Kogu Keskerakonna vene tiib (Kõlvarti – Toomi liin) tegutseb Eesti venestamise nimel. Avalikult, selgelt ja ühemõtteliselt. Mäggi puhul aga – vastupidi – ei ole asjad selged ja ühemõttelised.

Keda Mäggi esindab? Kelle nimel kõneleb? Kas tal on üldse maailmavaade, isiklikud veendumused, väärtused, millest ta ei tagane? Või räägib ta selle juttu, kes parajasti raha maksab? Või tegeleb trollimisega ehk rahvapärasemalt teeb pulli?

Me teame, et Janek Mäggi firma Powerhouse nõustas Tartu ülikooli kliinikumi seoses sellega, kuidas avalikkusele selgitada Valga ja Põlva sünnitusosakonna sulgemise vajalikkust. Keda esindas Janek Mäggi “Aktuaalse kaamera” otsestuudios Lõuna-Eesti naistele sünnitusnõu andes? Kliinikumi? Iseennast? Keskerakonda?

Kas vene keelt riigikeeleks soovitades väljendas Mäggi isiklikku veendumust? Testis mängu ilu nimel “intellektuaalselt huvitavat ideed”? Või esindas raha eest kedagi kolmandat, kes ehk asub kusagil idapiiri taga? Me ei tea. Ja see teadmatus teeb Mäggi suhtes äärmiselt ettevaatlikuks.

Me ei tea, kelle huve Mäggi ministrina ellu viib. Valimistel Mäggi ei kandideerinud ja rahvalt ta mandaati saanud ei ole. Igal juhul on Janek Mäggi taolise inimese panemine ministriks Jüri Ratase poolt arusaamatu samm.

Rahval on õigus nõuda ministrit, kelle varasem tegevus ja seisukohad oleksid arusaadavad ja läbipaistvad.

Rahval on õigus nõuda ministrit, kes ei tee pulli ning kelle puhul ei teki küsimust, kelle huve ta tegelikult esindab.

Minister – isegi kui ta on Keskerakonnast – peab lähtuma oma tegevuses Eesti riigi ja eesti rahva huvidest. Janek Mäggi puhul me selles kindlad olla ei saa.

UU

LOE LISAKS

ARHIIVIST | Janek Mäggi: Eestis võiks vene keel olla teine riigikeel

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused