Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kalajoe maastikupõleng ja looduskaitsjad ehk miks Soome rohelised ei üllata

31.07.2021
Soomes teevad igasugused aktivistid propagandat tänavatel, mitte reaalsete probleemide kallal. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

“Kalajoki on vallakeskus Põhjalahe kaldal, kaardi järgi 133 km Oulust lõunasse. Esmaspäeval, 26. juulil süttis seal metsapõleng, mida on püütud ohjeldada mitme päästeameti osakonna jõududega. Kolmapäeval hõlmas põleng Iltalehti andmetel 70 hektari suurust piirkonda, reedeks oli tules juba 300 hektarit.

Põlenguala ja tulest puutumata metsa vahele on kaevatud tõkestuskraave ning tulekahju edasine laienemine on peatatud. Olemasolevate tulekollete kustutamisega on siiski tööd veel palju, ning ka tule uue levimise oht pole päriselt möödas.

Kustutustöödel on abiks inimesi ja tehnikat mitmelt poolt üle Soome. Kuna turvas on kuumal ajal eriti kerge süttima, on just turbatootjatel põlengute kustutustöödeks mõeldud tehnikat, mis maastikul liikuda suudab.

Seinäjoe kohalik väljaanne Seinäjokinen avaldas 29. juulil intervjuu turbatootja Miikka Korriga, kes oli kustutajatele appi tulnud 70 km kauguselt Nivalast.

„Eks ta kummaline ole. Tehnikat ja eelkõige tsisterne on kustutamiseks vaja, kuid valitsuse arvates me oleksime pidanud oma tehnika vanarauaks muutma ja oma tegevuse sootuks lõpetama,“ arutles Miikka Korri.

Soome valitsus on seadnud auahneks eesmärgiks riiki vingemalt rohepöörata kui ülejäänud Euroopa ja sellega teistele ELi riikidele eeskujuks olla. Eriti turbatootmine on olnud rohelistele kogu aeg pinnuks silmas ja kõige meelsamini lõpetaksid nad selle päevapealt. Ometi andis turbaala näiteks 2018. aastal inimestele tööd vahetult u. 2300 ja kaudselt u. 4200 inimtööaasta võrra.

Teine asi, mida Miikka Korri imeks paneb, on see, et kuigi tulega võitlejad rabavad tööd teha 24/7 ja abikäed kuluksid hädasti ära, ei ole ükski roheline ega elokapina mässaja süsinikusidujate päästmiseks oma abi pakkunud. Meedias pole ka näha olnud, et roheliste esimees, siseminister Maria Ohisalo rohevõitlejaid selleks üles oleks kutsunud.

Miks see mind ei üllata? Kuna ammu on teada, et kliimastreikijad, elokapina rahvas *) ja muud nendesarnased aktivistid on kanged lärmakaid aktsioone korraldama ja ühiskonna elu segama, et ise pidevalt pildil olla. Kogu aur läheb sellele tegevusele ära ja looduse tõelise kaitsmise jaoks seda enam ei jätku.

Ja ega see neid ei huvita ka. Mitte üks raas.

*) Uut sorti rohemässajate (Extinction Rebellion, Soomes Elokapina) tegemistest võib lugeda näiteks SIIT

Paul Oja, Uued Uudised Soomest