Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Lugeja kirjutab | Kuidas traagika pealt raha teenitakse: altkäemaksud ja blogid põgenemisest

-
07.03.2022
Sõjapõgenikud Ukraina piiril
© Scanpix

Tänan huvitavate saateteemade eest ja kuulan neid alati huviga. Praeguses olukorras levib tohutult erinevat usaldusväärset ja ka ebausaldusväärset informatsiooni, kuid mulle on silma ja kõrva jäänud Ukraina – Moldova piir. Ja Moldovas toimuv seoses põgenikega.

Informatsiooni otsida on olnud väga põnev ja hariv. Loomulikult on palju vahtu ja kahtlase väärtusega infot, aga minul tekkis paar küsimust, mis võiks huvi pakkuda ka teistele. Üsna avalikult räägitakse, et Ukrainast saavad mobilisatsiooni alla kuuluvad mehed väljuda, andes Ukraina piirivalvuritele altkäemaksu. Summad, mis läbi käivad on 3000 – 5000 dollarit. Summa suurus pidavat sõltuma auto margist. Suures osas on põgenikud Lexuste, mersude ja muude kallimate autodega. Põgenevad need, kes ei taha ennast ohtu panna, kellel on raha ja kes teavad, et raha eest saab kõike.

Kuna Ukraina on teel Euroopa Liitu, NATO ja Schengenisse, siis sellise riigi piiriga, kes sõjas ka altkäemaksu võtab, Eesti küll ühes paadis olema ei peaks.

Lisaks on Moldova elanikud üsna rahulolematud niiöelda põgenike käitumise üle ja kirjeldavad erinevaid olukordi üsna värvikalt. Kuigi neisse juttudesse tuleb suhtuda kahtlusega, siis päris tühjast kohast need ju tulla ei saa. See ärgitas mind mõtlema mis suhe on Moldova ja Vene Föderatsioonil? Kas sellised videod on pigem hästi fabritseeritud infosõda või on selles on tõde? Meil Eestis on ju olemas eestlasest Moldova aukonsul ja konsulaat äkki oskab kommenteerida.

Ukraina – Moldova piir ja põgenikud ärgitasid mind otsima informatsiooni ka teiste riikide kohta, kel piir Ukrainaga või kuhu põgenetakse. Praegu jälgin ühe pere liikumist Ukrainast Itaaliasse kaugete sugulaste juurde. Ja üheks põgenemise ajendiks on kohustuslik mobilisatsioon, sest pereisa ei taha minna sõtta. Teine põhjus, mis seda põlvkonda hästi iseloomustab, on vlogimine ja instagrammimine – see on ainuke selle pere sissetulek ja nüüd kukub see kokku. Aga … nagu pereisa ise oma instagrammis kirjutas – põgeniku teekond Ukrainast Itaaliasse on huvitav ja sellele elatakse kaasa. Kogub sellega endale jälgijaid ja laike… Need tähendavad aga lõppkokkuvõttes raha.