Nüüd, kus IT-ministriks on EKRE inimene, oleks kasulik avalikustada ka see, kas e-riigi edulugu on ikka veel reaalsus või on see juba müüt, mida president kasutab poliitturismiks.
President Kaljulaid ütles New Yorgis ERR-ile: “Küberküsimusi ei suuda maailmas mitte keegi peale meie analüüsida omaenda niivõrd praktilise kogemuse pealt, sest teistel lihtsalt ei ole nii digitaalset riiki. Me oleme ka tegelikult terves maailmas tunnustatud kui keegi, kes seda valdkonda tõepoolest jagab. Sellepärast oleme kindlasti paremad.”
Skandaalne on see, et “IT-spetsialist” Kaljulaid hakkas intervjuus ajalehele Süddeutsche Zeitung Saksamaad õpetama, süüdistades rängalt nii avalikku kui erasektorit.
Mõtlev inimene küsiks kohe – oot-oot, miks siis teistel digitaalset riiki pole? Ja tõepoolest, kui meie e-riigi edulugu on juba paljude aastate pikkune, siis miks pole keegi teine veel meist õppust võtnud, järgi jõudnud ja mööda läinud? Või pole selles suurt midagi, mida üle võtta ja digiriik saabki ainult väikeses Eesti ruumis edukas olla?
Kaja Kallas rääkis sellest, kuidas ta tundis Brüsselis puudust Eesti digilahendustest, eestlased Soomes ja Saksas kurdavad paberimajanduse raskuste üle – miks siis keegi teine pole meie jälgedes astuma hakanud?
Ehk seetõttu, et Lääne-Euroopas on andmekaitse tohutult võimas, see muutub üha kinnisemaks ja seal pole võimalik luua Eestile omast andmete ristkasutust? Või see, et e-riik on kogu oma ilus siiski liiga kergesti lahti muugitav, nagu näitasid ID-kaardi ja Smart-ID ümber toimunud lekked? Teised riigi lihtsalt ei võta neid riske, mida on võtnud Eesti, sealhulgas ka e-valimiste osas.
Päris naljakas on see, kuidas Eesti käib Aafrikale e-riigi lahendusi pakkumas. Kui need asjad seal ka käima lähevad, on Aafrika just see ruum, kust hakkavad küberrünnakud levima, sest vaevalt seal efektiivsed küberkaitsekeskused olema saavad – kontinendil, kus vägivallavaba riiki sisuliselt polegi. Tööstusspioneeriv Hiina koos oma Huaweiga söövad ennast aktiivselt just Mustale Mandrile sisse…
Minister Kert Kingo võiks ju ka mööda maailma ringi sõita ja poliitturismi korras meie e-lahendusi tutvustada, aga ehk saab ta hoopis aru, et me müüme seal õhku ja tõeline IT-töö tuleb teha siin, digitaalses e-Eesti eduriigis e-valimiste kallal?
12. mai saates “Räägime asjast” ennustas Mart Helme kiiret lõppuIT-valdkonnale, kus tehti kord tiigrihüpe, kuid nüüdseks on e-riik nii moraalselt kui füüsiliselt vananenud, selle raamistik ei kattu, igas valdkonnas on omad IT-liinid, andmepangad ei lähe sageli kokku. “Me pole enam IT-musterriik, 4 aasta pärast pole me seda ammugi – vaja on teha uus tiigrihüpe, kasvõi laenurahast leida ressurss uuteks lahendusteks,” rääkis Mart Helme.
Martin Helme nentis, et iga ametkond küsib arendusteks miljoneid maksumaksja raha, kuid sageli ei hakka need tööle, muutudes tohutuks mõttetuks raiskamiseks. Täpselt nii on lood sotsiaalministeeriumis, kus pandi magama kümneid miljoneid, kuid arendus ei hakkagi kunagi tööle. Rahandusminister lisas, et uut tiigrihüpet on vaja ka vananeva rahvastiku ja tööjõuvajaduse kontekstis, et luua kaasaegseid töökohti.
Loe lisaks: “Räägime asjast”: moraalselt ja tehnoloogiliselt vananenud e-riik vajab uut tiigrihüpet