Delfi avaldas loo EKRE liikmeskonna kohta, mis on juba pealkirjas pahatahtlik, sest see küsib: “Kellest koosneb EKRE?” ja vastab kõige räigemal moel nii sõnas kui pildis.
Jutt käib 264 inimestest, mis on umbes 8800 erakonna liikme seas suhteliselt väike protsent ja kurjategijate sildi külgepookimine kogu erakonnale on küüniline ja vastutustundetu.
Ükski erakond ei soovi kurjategijaid oma erakonda, kuid nagu meediast lähtub, on nende liikmeks sattumine probleemiks kõigile. Nende konkreetsete liikmete taustast ei olnud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond teadlik.
Inimesed jõuavad EKRE liikmestaatuseni kas paberkandjal avaldust esitades või selle elektrooniliselt erakonna büroosse või ringkondadesse saates. Liikmeks vastuvõtmisega tegelevad ringkonnad, osakonnad ja nende juhatused. Kahtluse korral kontrollitakse karistusregistrist inimeste tausta.
EKRE liikmete seas on väga erinevaid inimesi, kes on liitunud erinevatel aegadel ja erinevatesse ringkondadesse. Mõistagi kontrollitakse uusi liitujaid karistusregistrist, kuid kui neil kehtivat karistust ei ole ja inimene oma varasematest karistustest ise ei räägi, siis pole võimalik enamat teada saada.
2013. aastal kehtima hakanud põhikiri ütleb, et kriminaalkorras karistatud inimesed ei saa liikmed olla, kuid erakond ei kontrolli tagantjärgi üle varasemaid liitujaid, pidades rohkem silmas siiski uusi liitujaid ja kehtivaid karistusi. Kui erakonna liige mõistetakse süüdi, peaks ta sellest ise erakonda teavitama. On neid, kes sellises olukorras ise lahkuvad erakonnast, osad aga ei anna sellest teada ja nende tegevust on ka raske jälgida.
EKRE põhikirja kohaselt ei tohi erakonna liikmeks olla inimene, kes omab kehtivat kriminaalõiguslikku karistust. Kriminaalkaristust kandvad inimesed arvab juhatus erakonnast välja oma järgmisel juhatuse koosolekul kuu lõpus.
Seni on erakond liikmed enda ridadest välja arvanud, kui saabub info nende süüdimõistmisest. Erakonnal pole võimalik tagantjärele uurida kõigi enam kui kaheksa ja poole tuhande liikme tausta, küll aga kontrollitakse liituvaid liikmeid. Kui tuleb info konkreetsetest kriminaalkaristusega inimestest, arvatakse need erakonnast välja.
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ei ole kurjategijatele avatud. On kavas sellise süsteemi loomine, kus info erakonna liikmete seaduserikkumise kohta laekub automaatselt erakonna juhatusele. Sellisel juhul on võimalik seadusrikkujaid operatiivselt erakonnast välja arvata.
EKRE ei ole kurjategijate erakond, kui väga tema vaenlased ka ei püüaks seda rahvuskonservatiividele külge pookida.