Terrorioht ei ole Euroopas paraku kuhugi kadunud. Seda kinnitab ka ärahoitud rünnakute suur arv. Londoni Metropolitani politsei terrorismivastase võitluse üksuse andmetel on 2017. aastast hoitud Ühendkuningriigis ära 24 terrorirünnakut.
Metropolitani politseikomissari Cressida Dicki sõnul on 2017. aastal toimunud Westninster Bridge’i noarünnakust saadik ennetatud 24 uue rünnaku toimumist. Westminster Bridge’il sai surma viis inimest ja vigastada 49. Dick ütles LBC raadiole antud intervjuus, et 24-st ärahoitud rünnakust 16 olid seotud äärmusislamistidega. Septembris teatas Ühendkuningriigi terrorismivastase võitluse ekspert Neil Basu, et peamiseks ohuks riigis on džihadistide tegevus, vähesel määral aga ka vasak- ja paremäärmuslased.
Ühendkuningriik ei ole loomulikult ainus riik Euroopas, kus islamiterrorism on jätkuvalt suureks ohuks. Kahe kuu eest avalikustas Austria luure raporti, milles teatas samuti, et äärmusislamism on riigis peamine oht ja eriti suureks probleemiks on Austriasse naasvad ISISe võitlejad.
Kevadel kajastatud „Must ja valge raamat terrorismist Euroopas“ (vt ka: Radikaalislamistide käe läbi on leidnud otsa 91% Euroopa terrorismiohvritest) avalikustas andmed, mille kohaselt on 2000. aastast alates 91% terrorismiohvritest langenud äärmusislamistide käe läbi.
Prantsuse võimud raporteerisid aga kevadel, et on hoidnud 2019. aasta paari esimese kuuga ära juba viis terrorirünnakut. See arv on praeguseks tõenäoliselt suurenenud.
Äärmusislamism on Prantsusmaal nii levinud, et isegi politseinike hulgas leidub radikaliseerunud islamiste. Pariisi politsei andmetel on Pariisi politseiprefektuur raporteerinud ainuüksi sel kuul 27-st radikaliseerunud politseinikust.
Foto: Kurdide kätte langenud Islamiriigi sõdurid. (AFP/Scanpix)
Allikas: Voice of Europe
Refereeris Triin van Doorslaer