Euroopa on otsustanud Kreekat migratsiooni tõrjumises aidata, kuid Frontexi osas on tugevaid kahtlusi, et see organisatsioon otseselt rändesurvet leevendama ei hakka.
Nii on Soome otsustanud oma ametnikud hoopis sisserännet soodustama saata. Objektiiv kirjutab sellest, et Soome valitsus on otsustanud saata kreeklastele appi neljaliikmelise piiriametnike üksuse, kes püüavad “toetada Kreeka valitsust asüülitaotluste menetlemisel”.
Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti Frontexi kutsel lähevad teisipäeval Kreekasse kaks kiirreageerijat. Frontex soovib Kreeka ja Türgi vahelisele maismaapiirile Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidest kokku sadat ametnikku ja kaheksat inimest staabitööle, teatas politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile.
Lõppenud nädalal allkirjastasid Kreeka ja Frontex Türgi piiriga seotud operatsiooniplaani ning Frontex saatis liikmesriikidele ametliku abipalve. Suurenenud rändesurve tõttu ootab Frontex liikmesriikidest kokku 108 ametniku lähetamist, neist sada hakkavad tööle Türgi maismaapiiril ja ülejäänud kaheksa koordineerivad osalejate tegevusi staapides Poolas ja Kreekas.
Lisaks Kreekasse suunduvale kahele kiirireageerijale on kohapeal veel kümme PPA ametnikku, kes tagavad seal turvalisust ja valvavad EL-i välispiiri, neist enamik töötab Kreeka saartel. Kreekas on ka üks Tallinna kordoni kaater, mis on planeeritud sinna kuni märtsi lõpuni, kirjutab BNS.
Eesti saadab oma ametnikud küll heas usus, et need hakkavad sissetungi takistama, kuid seal tegutsedes ei sõltu meie piirivalvurite töö enam ei Eesti riigi seisukohtadest ega ametnikest, kes hakkavad vaid käsku täitma.
Mõtlema paneb see, mida rääkis PPA juhtivkorrakaitseametnik Toomas Malva 2. märtsil “Ringvaates” – tema sõnul hakatakse Kreekas tegutsema Euroopa piirivalveagentuuri Frontexi juhtimisel ning eestlased ise ei otsusta, mida piiriületajatega peale hakatakse.
“Kuivõrd me läheme sinna Euroopa piirivalveagentuuri Frontexi koosseisus, siis nemad kehtestavad reeglid ja taktika ja minu teada sellist taktikat, nagu Kreeka piirivalvelaevad lükkasid inimesi eemale, me ei kasuta,” rääkis ta.
Uued Uudised kirjutasid 19. veebruaril sellest, kuidas Eesti politseiametnikud tabasid Kreekas ebaseaduslikud sisserändajad. Lugu oli selline, et PPA kaater sai teate Symi saarel randunud ebaseaduslike migrantide alusest ja tõttas sinna.
„Saarele saabumisel selgus, et 18 isikut istusid kaatri randumiskoha läheduses rannal ja kolm isikut olid läinud otsima Symilt edasi pääsemise võimalusi. Enamik avastatutest olid noored mehed, mõni saabunu oli vanemaealine. Pärast kolme uitama läinu leidmist toimetati kõik 21 isikut Symi sadamasse Kreeka rannikuvalve juurde, kes kohe alustas edasisi toiminguid,“ vahendas PPA rahvusvahelise koostöö büroo politseimajor Helen Neider-Veerme toimunut.
Ilmselgelt ei läkitatud ebaseaduslikke migrante tagasi Türki, vaid nad saadeti mõnda laagrisse, kus neil on nüüd reaalne võimalus edasi Euroopasse pääseda. Järeldus aga on üks: reaalsuses teeb Frontex tööd pigem migrantide päästmisel kui tagasisaatmisel, sest nagu ütles PPA juhtivkorrakaitseametnik Toomas Malva – migrante ei tõrjuta.
Kreekal on abi vaja, rändelaine peab saama tagasikäigu, kuid Frontexi töö tõhususele siiski loota ei maksa.