Täna toimub Portugalis Eurovisiooni finaalkontsert ning seejuures on huvitav teada, millised on laulude poliitilised sõnumid ja ürituse üldine taust.
Pärast Ukraina ümber toimunud poliitilisi otsuseid, nagu Krimmi külastanud Venemaa esindaja Julia Samoilova eemalejäämine ja varasem võidulaul krimmitatarlaste saatusest, oodati sel aastal suuremat keskendumist muusikale. Paraku on lugude seas ikkagi laule selliste teemadega, nagu pagulaskriis, #MeToo ja terrorism, samuti räägitakse kulisside taga palju inglise keele taandumisest.
Portugali enda laulud on alati olnud sisepoliitilise taustaga, rääkides revolutsioonidest ja diktatuurist, kuid tänu nende eelmise aasta võiduloole, milleks oli Salvador Sobrali “Amar Pelos Dois”, on nende apoliitilisus tunnetatav ka tänavu.
Lauluvõistluses pole siiski poliitilist vaakumit veel näha – näiteks Iisraeli laulja Netta Barzilai esitatav “Toy” räägib ilmselgelt naise üleolekust oma partneri suhtes. “See on laul, mis väljendab naissoo jõudu, ja ma olen väga uhke, et saan seda laulda, sest ma tean, kui palju naisi elab surve all ja et ühiskond vajab seda sõnumit,” ütles Barzilai Tagesspiegelile. Laulu looja Doron Medalie lisas, et selles ongi #MeToo sõnum. Muide, ka Portugali ringhääling pani paika, et sel aastal oleks õhtujuhtide koosseis täielikult naiste päralt.
Prantsusmaa laul “Mercy” dueti Madame Monsieur esituses võttis teemaks pagulaskriisi. See laul räägib Mercy’ist – lapsest, kes sündis 2017. aasta märtsis valitsusvälise organisatsiooni SOS Méditerranée humanitaarlaeval Aquarius. Nende videol on inimesed, kes seisavad Euroopa vaatamisväärsuste juures, kus on ka päästevestid ja fooliumtekid.
Itaalia lugu “Non Mi Avete Fatto Niente”, mida esitab duo Ermal Meta & Fabrizio Moro, räägib terrorismist ja sõjast, sama teema on ka Taani, Islandi ja Šveitsi lugudes tunnetatav, kusjuures taanlased räägivad oma laulus konfliktide rahumeelsest lahendamisest ajaloo taustal. Ära on märgitud ka Iiri loo “Together” taustatantsijaid, kes on geipaar.
Ungari metallbändi AWS loost “Viszlát nyár”, milles laulja räägib oma isa surmast sõnadega, mis annavad edasi sureliku mehe võitlust ja mõtteid, on leitud seost peaminister Viktor Orbaniga, kes võitleb Brüsseliga.
Oluline on ka arutelu inglise keele staatuse üle pärast Brexitit, mil seda tahetakse Brüsseli institutsioonidest taandada, ning seda Eurovisiooni kontekstis. Inglise keele tõrjumist soositakse eriti Prantsusmaa poolt, kuid see ei leia väga suurt kõlapinda ja globaalset lingua franca-t ikkagi ei tule. Siiski on tänavu 13 lugu teistes keeltes, samas kui mullu oli neid vaid neli, ning portugali keeles lauldud võidulugu näitas, et ka rahvuskeeles võib Eurovisioonil võita.
Allikad: Politico, vabakutseline ajakirjanik Frances Robinson Londonist