Eestis ei taha nõukaaja mõisted “pakazuhha” ja “Potjomkini küla” kuidagi sõnapruugist kaduda, sest riik ei lase sellel juhtuda.
Haigekassa ja töötukassa soovivad tuleval aastal muuta oma nime vastavalt tervisekassaks ja töökassaks. Nimemuutuste hinnaks arvestab sotsiaalministeerium 865 000 eurot.
Seejuures saaks haigekassa tervisekassaks 200 000 euroga ja töötukassa töökassaks 665 000 euroga. Töötukassa juht Meelis Paaveli sõnul kulub neil suurem osa rahast ehk 450 000 büroode väljanägemise muutmiseks.
Kui silt ametniku laual sisuliselt teenuse kvaliteeti ei muuda, milleks siis asutuse nime vahetada, küsib ERR? Meelis Paaveli sõnul võib nimi “töötukassa” osa kliente neist eemale peletada. “See sõna “töötu” pigem hirmutab meie poole pöördujaid ja eriti on seda praegu kuulda seoses karjääriteenuste ümberkujundamisega. See on pigem kuvandimuutus. Kui “töötu” tähendab eesti inimese jaoks probleemi, siis “töö” on ju positiivse taustaga,” selgitab ta.
Haigekassa juht Rain Laane näiteks usub, et sõna “tervis” nende uues nimes paneb inimesed tervislikumalt elama. Seega makstakse 865 000 eurot inimestele teistsuguse tunde tekitamiseks, kuigi teenus jääb samaks, ainult ametnikel on büroodes edaspidi lihtsam oleskleda?
Ühtegi mõõdikut, mille järgi hiljem kontrollida, kas ja kui palju nimevahetus töötukassale kliente juurde toob, sotsiaalministeeriumi eelnõu ei paku. Sama lugu on haigekassaga, mille kohta öeldakse eelnõu seletuskirjas, et muudatuste mõju võib pidada marginaalseks, kuna inimeste käitumises muutusi ei toimu, kirjutab ERR.
Selline samm on juba põhjustanud pahameeletormi lihtkodanike seas. “Vot sellise uudise valguses ei tohiks küll Valga ja Põlva sünnitusosakondade (ja üldse avalike teenuste) majanduslikel kaalutlustel sulgemise pooldajatel olla mingit õigust sõna võtta olla! No tule taevas appi! Kas nimevahetuste prioriteetsus ületab reaalsete inimeste reaalsed vajadused ja probleemid?” kirjutab sotsiaalmeedias Maido Ruusmann.
“200 000 sünnitusosakonna toimimiseks ei leita, 850 000 haige- ja töötukassa nime- ja logovahetuseks aga nagu möödaminnes… uskumatu riik ikka!” ütleb Facebookis ka EKRE Tallinna linnavolikogu saadik Helle-Moonika Helme.
Sellise arvamusega ei saa mitte nõustuda. Just sünnitusosakondade sulgemisel räägiti rahapuudusest, nüüd aga jagub seda nimevahetuseks küllaga. Ja võib juba ette eeldada, et “tervisekassa” ei hakka samamoodi ülikalleid vähiravimeid kompenseerima, nagu ei teinud seda ka haigekassa. Töökassa ei hakka kohe kindlasti Kalevipoegi tagasi tooma ega ukrainlasi tagasi tõrjuma, vaid jätkab eksistentsi just samas vormis, nagu praegugi. Ainult et ilusamates büroodes.
Kogu sellest loost peegeldub üks fakt — oma kodanike suhtes ükskõikne riik ei näe põhjust isegi selliseid raharaiskamisi varjata, veel vähem neid lõpetada. Kogu nimevahetusega ei käi kaasas mingit töö efektiivsemaks muutmist ega teenuste paranemist. Venemaa näide ütleb sellise olukorra kohta — miilitsast sai politsei, aga pistist tahab lube kontrollides ikka.