“Faktikontroll” ja kodanikuühiskonna Aasta tegija? “Vale” ümberlükkamine teise valega on heakskiidetav?

Eesti,
- Updated
©Andres Putting/Ekspress Meedia
Delfi “Faktikontroll” küll kodanikuühiskonna tunnustust ei vääri. Pilt on illustratiivne.

Kodanikuühiskonna tegijate hulka ei tohiks arvata ideoloogiasõdureid, kes tegelevad neile ebameeldivate inimeste peedistamisega.

Vabaühenduste Liit tunnustas neljapäeva pärastlõunal riigikogu Valges saalis organisatsioone ja inimesi, kes andsid 2018. aastal suure panuse Eesti ühiskonna arengusse. Tunnustused said teiste seas ka algatused “Kust sa tead?” ja “Faktikontroll”.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“”Faktikontroll” on juba pikemalt tegutsenud Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös sündinud algatus, mis uurib samuti, kuivõrd põhjendatud on poliitikute väited. Innustagu nad mõlemad meid olema kriitilisemad kõigi sõnumite, allikate ja kanalite suhtes,” vahendab BNS.

Reaalsuses on “Faktikontroll” pseudotõestuste jahvataja. Esimeseks veaks nende puhul on see, et võetakse üks-kaks konkreetset asja, mis justkui peaks tõestama kontrollitava väite jaburust, kuid jäetakse teadlikult kõrvale teised faktid, mis võiksid seda kinnitada.

Nii näiteks lükkas “Faktikontroll” väidetavalt ümber Mart Saarso väite, et homoseksuaalsus on ebanormaalne, kahe väitega – Freudi kirjaga ühe homoseksuaali emale  ning väitega, et Ameerika Psühhiaatrite Liit ja Ameerika Psühholoogide Liit eemaldasid homoseksuaalsuse haiguste nimekirjast vastavalt aastatel 1974 ja 1975.

Mida annab selline “faktikontroll” teada? Esiteks, tegu on suure psühhiaatri ning psühhoanalüüsi teooria ja meetodi rajaja Sigmund Freudi kirjaga emale, mille ta võis saata ka kaastundest, mitte tema teadustööga. Teiseks, homoseksuaalsuse eemaldamine haiguste nimekirjast kahe liidu poolt on tehtud vaid ühe riigi siseselt ehk “seksuaalrevolutsiooni” alguse Ameerikas, mitte ülemaailmselt. “Faktikontroll” eitab täiesti seda, et Ameerika Psühhiaatrite ja Ameerika Psühholoogide Liidu otsust on kritiseeritud kui teaduse alistumist ideoloogia survele, ning väidab: “Naeruväärne!”, mis ongi naeruväärne, kuid nende endi suhtes.

Sama on väitega “Kas EKRE valetas jälle ÜRO rändeleppe “tsensuuri” ja “meelsuskontrolli” puudutava osas?”. Faktikontroll on sisuliselt ajanud näpuga järge, kas rändepaktis on sõna “tsensuur” ja seda leidmata väite valeks tunnistanud. Dokumentide analüüsi tehakse ikkagi sellisel moel, et vaadatakse, mida selle sõnastus võib kaasa tuua.

“Me võtame endale kohustuseks elimineerida igasugune diskrimineerimine, mõista hukka rassistlikud, rassiliselt diskrimineerivad, vägivaldsed, ksenofoobsed ning eelnevaga seotud sallimatud väljendusviisid, teod ja ilmingud kõikide immigrantide vastu ning võidelda selliste väljendusviiside, tegude ja ilmingute vastu kooskõlas inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õigusega,” – kui sellest tsensuuri välja ei loe, siis on “Faktikontroll” küll ideoloogiliselt ajupestud.

“Faktikontrolli” puhul leiab selliseid poolikuid tõestusi kuhjaga – sõna otseses mõttes võetakse neile sobivad faktitõestused ja muu visatakse kõrvale. On häbiväärne, et selline ideoloogiline projekt saab kodanikuühiskonna tunnustuse! Eriti kui seda võltskontrolli teeb ideoloogiliselt suunatud väljaanne EPL.

“Kust sa tead?” kohta ei oska Uued Uudised sellist analüüsi teha, kuid põgusal ülevaatusel on lugu täpselt sama – kasutatakse vaid endale sobivat materjali, mis muudab hoopiski tõestuse või ümberlükkamise kaheldavaks. “Vale paljastamisel” kasutatav vale on seega Eestis aktsepteeritav ja kodanikuühiskonna tunnus!

Loe ka: Delfi “Faktikontrolli” tegelikku faktide kontrolli saadab ideoloogiline pinnapealsus

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused