Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

MEEDIAVALVUR: kui p.residendil on ishias

-
18.05.2024

Pole halba heata: neljapäeval teatas Kadrioru p.resident, et tühistab oma kohtumised tervislikel põhjustel.

„Kohtumised on tühistatud seoses ootamatult tekkinud nimmevaluga, mis takistab presidendil liikumist. Soovitus oli tehtud arstide poolt. Nimmevalu on väga sageli esinev healoomulise kuluga haigus, mis enamikul juhtudel paraneb ise, aga võib põhjustada ka ajutist töövõimetust. Nimmevalu kiirgumist nimetatakse radikulopaatiaks, rahvasuus radikuliidiks,“ vahendas Postimees.

Aga Islandi presidendiga Guðni Th. Jóhannessoniga sai küll müratud, väisatud ja rännatud. Rännatud… Mis tõbi see on, mis rändab? Kas tuleb tuttav ette?

Ishias ehk istmikunärvivalu ehk istmikunärvineuralgia ning sellega koos nimmevalu on inimkonna igivana probleem. Ishiase mõiste esmakordne kasutamine on teada aastast 1450. Istmikunärv (nervus ischiadicus) moodustub kahest nimme- ja kolmest ristluunärvijuurest ning iga närvijuure kahjustus ehk radikulopaatia omaette võib põhjustada erineva asukohaga jalavalu. Seega ei ole ishias omaette diagnoos, vaid pigem vaevuste ja sümptomite kogum ning üldine mõiste, tähistamaks igasugust nimmepiirkonnas esinevat ja/või jalga kiirguvat valu. Valu võib olla nimmes, tuharas, erinevates kohtades reies-sääres ning labajalas ja varvastes. Lisaks valule võivad jalas tekkida tuimus, surinad, lihasenõrkus ning jalaasendit võib olla raske kontrollida. Tavaliselt on vaevused ühel kehapoolel,“ teatab kliinik.ee.

Kas tuli nüüd ära? Loomulikult oli see Tootsi väidetav tõbi, mis rändab: küll jalga, küll pähe, küll südamesse, „ja siis on põrgu lahti“.

Kuna me räägime praegu ikkagi Kadrioru mõisnikust, siis oleks sünnis võrrelda tema olukorda mitte mingi Kentuki Lõvi, vaid samaväärselt tähtsa persooni, Joosepi kirjeldatud mõisnik Ivanovi juhtumiga, kellele ishias lõi vahel pähe – ja siis haaras Ivanov kaika ja nüpeldas esimese ettejuhtunud inimese läbi.

Ishias olevat siis haigus, mis rändab, ja Joosep Toots kasutas oma diagnoosi ettekäändeks selleks, et teha, mida ta hetkel tahtis, ja mitte teha seda, mida ta sel päeval ei tahtnud. No et saatis Kiire praktika raames kaugesse apteeki ravimi järele. Või läks sinna ise, et koos proviisoriga „punsliõlit“ mekkida ja apteekri nina väänata. Või ei läinud põllule tööle: ishias ju!

Nii ka Eesti praegune p.resident ei läinudki Lennart Meri konverentsile. Meri oli muidugi ajalooline figuur, aga tema mälestuseks inisevad põhilõuad on tõesti väljakannatamatud. Täiesti mõttetud muidusööjad, mis sest, et ei ole p.residendid.

Veel üks ishiase pluss: tänu ishiasile ja Islandi presidendile tuletati eesti rahvale meelde, et meil on olemas p.resident. Kes ei tee piiksugi, kui meie välisminister ehib meie välisministeeriumi pedelippudega ja läheb sõbralikku Gruusiasse valitsust kukutama. Ei tee piiksugi, kui sisserändaja pojast kolmandast katsest Tallinna meer tahab panna Lasnamäe tsaarinnaks dosoorlase. Ei tee väljagi, kui Hussar ei luba rahva poolt valitud esindajatel esitada protseduurilisi küsimusi. Ei avalda oma arvamust mitte ühegi Eesti rahva ja riigi jaoks olulise probleemi kohta. On seal nagu põrilane, nõunikuks KGB endine agent. Nõuab ainult raha juurde, et muidu ei lähe nokkloomade maale ekskursioonile. Ja nüüd on tal veel ka ishias.

Radikulopaatia, lumbago ja ishias pidi olema üks ja seesama. Rändab lumbago natuke allapoole, ja ongi ishias valmis. Ning Meri konverents mingu kukele. Või siis kohtumine mõne alamõõdulise mongoliga.

Nii et ishias on ka võimas diplomaatiline instrument.

Aga kui nüüd päris tõsiselt, siis alaseljavalu pidi olema kõige hullem pärast kingasaamist. Paari aasta pärast saadakse seda Kadriorus eriti tunda. Paraku mitte varem.

Ivan Makarov

MEEDIAVALVUR: vanaemad, kes vajutasid teiste vanaemade lastelaste koolid õhkinud nupule