Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uusi Uudiseid rünnanud küberkurjategijad jäid haledalt vahele (lisatud Delfi kommentaar)

-
07.03.2023
Küberrründajate asukohad

Eile, 6. märtsil kell 12 päeval avaldati Uute Uudiste portaalis väike küsitlus, küsimusega “Kas Riigikogu valimised olid teie hinnangul ausad?”, mille vastusevariandid olid “Kindlasti mitte”, “Olid küll” ning “Ei oska öelda”.

Küsitlus toimis alguses rahulikult. Vastajate arv oli tavapärane, vastuste variandid tõepärase jaotusega. Muutus toimus kella 15.00 paiku, kui küsitlusele hakati pakkidena andma “Olid küll” vastuseid. Kell 15.40 saabus üle 100 sama vastusega klikki minutis ega näidanud raugemise märke. Kõik pöördumised koos ajatempli, seadme, IP aadressiga on salvestatud logifaili.

Selleks hetkeks oli selge, et tegemist on organiseeritud küberrünnakuga. Päringud saabusid samaaegselt eri IP aadressidelt, kuid samadest asukohtadest. Rünnak tuli üheaegselt eri seadmetelt, põhiliselt mobiilside kaudu. Asukohtadest esinesid kõige rohkem Tallinn, Riia, Stockholm, Frankfurt, isegi USA aadressid. Mingi aeg sai kunstlikke hääli lihtsalt eemaldatud, kuid siis sai selgeks, et masinatega ei ole mõtet võidelda.

Seadsime küberroimaritele lõksu. Et selgitada, kui palju on ründe taga roboteid ja palju tegelikke inimesi, muutsime küsimuste sõnastust nii, et neile sai õigesti vastata vaid eesti keelt oskav inimene. “Olid küll” asemele sai “Olid kahtlase moega” ning lisandus variant “Tundusid ausad”. Paari minuti jooksul selgus, et osa ründajaid lülitus uuele küsimusele üle, teine osa jäi mehaaniliselt teist küsimust pressima. Robotite kasutamist reetis ka see, et järjest rohkem tekkis lubamatu arvu vastuste andmise viga. Kui inimene taipab, et saab ainult ühe korra hääletada, siis robot pressib rõõmsalt nuppu edasi.

Küsitluse muutmisel oli veel üks eesmärk: välja meelitada küberrünnaku taga olevad inimesed. Kuna rünnak oli idee poolest rumalavõitu, siis oli loogiline eeldada, et suure vaeva nägijad ei suuda vaikides pealt vaadata, kuidas nende ponnistused ära nullitakse. Nii et lõks oli üles seatud, jäi vaid oodata, kuni rott sinna sisse volksab.

Ja ennäe, öösel kell 5.00 on Delfi reporter-toimetaja Grete Volmer üllitanud süüdistava loo “E-häälte võltsimisest rääkiv EKRE muudab enda portaalis arvamusküsitluse tulemusi”.

Küberrünnak on muide kriminaalkuritegu. Ja kui kriminaalkuritegu uurima hakatakse, siis on muuhulgas ka Grete Volmeril päris palju vastuseid anda. Kuidas tuli ta selle peale, et suhteliselt vähetuntud portaali rutiinsest rubriigist teatud küsitlus üles otsida? Millest tekkis tal huvi ekraanipilte teha? Kuidas sattus tema öine artikkel sama aja peale, kui küberrünnak vaibuma hakkas? Kes olid tema kaasosalised? Kes hajutatud ründe organiseeris?

Kokkuvõtteks, lapse aruga aktivistid sooritasid kuriteo. Kuidas tuleb kellelegi pähe, et küberrünnaku abil on võimalik tõestada, et valimised olid ausad, ei mahu normaalse mõistusega inimese pähe. See on sama arukas nagu peksta kedagi, et ta tunnistaks, et oled hooliv ja hea inimene.

Mis kõige olulisem: oma rumala aktivismiga hoopis kinnitati kahtlusi, et valimised ei olnud ausad.

 

Lisatud Delfi kommentaar:

Kui teil on päriselt siiras küsimus, kuidas see teema meie huviorbiiti jõudis, siis esimene vihje selle kohta saadeti meile kell 17.47. Sealt edasi tuli neid kahekohaline arv. Ka nt Twitteris oli selleks ajaks teema juba laialt üleval. Kell viis hommikul Grete Volmer seda lugu loomulikult ei kirjutanud, ta tegi seda samal õhtul. Lugude ajatamine/hajutamine on meil tavapraktika.

Henrik Ilves

Delfi ja Eesti Päevalehe uudistejuht

Samal teemal:

Uute Uudiste küsitlust tabas küberrünnak! Pole välistatud, et rünnaku taga on Delfi