Euroopa Kohus jällegi Ungari kallal – miks ei lasta illegaalidel vabalt riigis ringi rännata

Maailm,
©EPA/Scanpix
Migrandid transiiditsooni tara taga.

Euroopa Kohus (ECJ) peab varjupaigataotlejate paigutamist Ungari transiiditsoonidesse kinnipidamiseks. Kui pärast kohtulikku läbivaatamist pole kinnipidamiseks põhjust, peab “kohus, kelle poole pöörduti, peab nad viivitamatult vabastama”, öeldakse neljapäeval tehtud otsuses.

Kohtunike otsus põhineb nelja Iraani ja Afganistani varjupaigataotleja juhtumil. Nad olid sisenenud Ungarisse Türgi, Bulgaaria ja Serbia kaudu. Nende varjupaigataotlused lükati seal tagasi. Ungari võimud õigustasid seda väitega, et nelik oli sisenenud turvalistest riikidest ja tagakiusamise ohtu seal ei ole.

Pärast seda, kui Serbia keeldus iraanlasi ja afgaane tagasi võtmast, viidi nad Ungaris Röszke transiittsooni. See on üks kahest rajatisest, kus riik on varjupaigataotlejaid alates 2017. aastast hoidnud. Neljal inimesel lubati konteinerelamust väljuda ainult vajadusel.

Kolm nädalat tagasi liigitas Euroopa Kohtu ekspert Röszke majutuskoha EL-i õiguse rikkumiseks, väites, et piiratud liikumisvabaduse tõttu oli tegemist ebaseadusliku kinnipidamisega.

Alates 2015. aasta varjupaigakriisi algusest on Ungarit oma tegevuse eest korduvalt kritiseeritud. Aprillis hindas Euroopa Inimõiguste kohus ka riigi vastuseisu pagulaste jaotamisele ELi õiguse rikkumiseks. 2017. aasta augustis peatas Saksamaa väljasaatmised Ungarisse ja põhjendas meedet sealsete põgenike elutingimustega.

Tegelikkuses on see ühe suveräänse riigi tegutsemisõigus – kui Ungari leevendaks vähegi oma karme meetmeid, jookseks riik ruttu võõraid täis. Röszkes toimus hiljuti ka Serbiast tulnud migrantide tormijooks Ungarile, mille piirivalvurid hoiatuslaskudega tagasi lõid.

Allikas: Jungefreit

Loe ka Ungari piiril kõlasid lasud – tundub, et laamendajaid enam muu ei peata

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused