Somaalias tahetakse lubada lapsabielusid, probleem jõuab ka liberaalsesse Euroopasse

Rubriik Maailm On
©Scanpix
Somaali tüdrukud.

Somaalias kasvab meelepaha, sest parlament menetleb seaduseelnõu, mis lubab laste abiellumist ning sunnitud abielu.

Lapsabielu eeldaks, et tütarlapse suguorganid saavutavad küpsuse, ning sunnitud abielu on võimalik, kui perekond annab nõusoleku.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eelnõu kujutab endast naiste ja tütarlaste õiguste eest välja astunud kodanikuühiskonna aastaid kestnud jõupingutuste dramaatilist muutmist.

Uus seksuaalvahekorraga seotud kuritegude seaduse eelnõu “on üks suuremaid tagasilööke võitluses seksuaalvägivalla vastu nii Somaalias kui ka üle maailma”, ütles seksuaalvägivalla vastu võitlemise eest vastutav ÜRO eriesindaja Pramila Patten teisipäeval tehtud avalduses.

Ta lisas, et eelnõuga nõrgeneks ka seksuaalvägivalla ohvrite kaitse.

Vastavalt ÜRO analüüsile aastaist 2014–2015 abiellub üle 45 protsendi Somaalia naistest nooremana kui 18-aastaselt.

2013. aastal nõustus Somaalia ÜRO-ga seksuaalvägivalda puudutavate seaduste muutmise vajaduses. Pärast viis aastat kestnud tööd saatis ministrite nõukogu toona valminud eelnõu parlamenti. ÜRO esindaja sõnul saatis parlamendi esimees selle aga eelmisel aastal tagasi, küsides “olulisi muudatusi”, sest see ei vastanud varem kehtinud seadustele.

Ka ÜRO inimõigusvolinik Michelle Bachelet ütles sel nädalal, et uus esitatud eelnõu toob kaasa lapsabielude seadustamise riski ning selle seaduseks saamist tuleb takistada.

Tuhanded Somaalia inimesed levitavad eelnõu vastu koostatud petitsiooni.

Somaalia president ja tervishoiuministeerium kolmapäeval kommentaare ei andnud. Praegu pole teada, millal eelnõu hääletusele pannakse.

“Tahame olla kindlad, et see vastaks islamiseadusele ja traditsioonidele,” ütles parlamendi aseesimees Abdweli Mudey, kui seadusprojekt rahvaesindusse jõudis.

“See on suur hetk, mil parlamendiliikmed otsustavad Somaalia tulevikuväärtuste üle,” säutsus Briti suursaadik Ben Fender Twitteris.

Samal ajal on naiste õigusi kaitsvad rühmitused mures, et koroonaviiruse pandeemia ja sellega seotud reisipiirangud on suurendanud naistevastast vägivalda ning naiste suguelundite moonutamise tava. See tava puudutab peaaegu kõiki Somaalia naisi ja tüdrukuid.

ÜRO rahvastikufondi (UNFPA) eelmise kuu raporti kohaselt on 68 protsenti enam kui 300-st teenusepakkujast üle maa teatanud soopõhise vägivalla, sealhulgas vägistamiste kasvust pandeemia algusest alates.

Ligi kolmandik rohkem kui 750 küsitletust peab lapsabielude tõusu põhjuseks osalt majandussurutist ning osalt koolitöö katkemist.

Olukorra muudab raskemaks mitmete tervishoiuasutuste sulgemine, mis piirab ligipääsu ravile.

Kogu selle uudise taustal tasub teada, et tüdrukute ja noorte naiste suguelundite moonutamine ning lapsabielud jätkuvad ka nende ümberasumisel Euroopasse. Islamikogukonnad on Lääne-Euroopas sedavõrd suureks kasvanud, et neis elatakse juba oma elu, sealhulgas islami tavade järgi, ja paari panevad imaamid.

Naiste õiguste massiline rikkumine islamikogukondades on tavaline Suurbritannias, Rootsis, Soomes ja paljudes teistes nn liberaalse demokraatiaga riikides, kus islamil lastakse elada oma elu ja läänelikud õigused naisteni ei jõuagi. Soomes on ka arvukalt somaallasi ning nendegi kogukonnas jätkuvad sellised kuritarvitused – on juhtumeid, kus Soomes sündinud somaali tüdrukud pannakse Somaalias paari vanemate meestega. (AP-BNS-UU)

Loe ka Jussi Halla-aho: kodumaal puhkavad somaallased tähendavad seda, et nad tulebki koju ära saata

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused