Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon on valmis loobuma obstruktsioonist nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) muudatustele, kui valitsuskoalitsioon loobub plaanist anda politseile ilma eri- või hädaolukorda kehtestamata volitusi juurde.
EKRE esimehe ja Riigikogu liikme Martin Helme sõnul algas tänane Riigikogu istung päevakorrapunktidega, mis pidid saama käsitletud esmaspäeval.
“Põhjus on selles, et oleme teinud koalitsioonile väga tugevat pressingut seoses NETS-iga. Surve on mõjunud. Kindlasti on mõjunud see, et inimesed väljendasid oma meelsust tänaval. Meie vastuseis NETS-ile oli algusest peale see, et politseile antakse võimu juurde tervisealase hädaolukorra puhul, kuid määratlemata on, millal olukord tekib ja lõpeb ehk mis ajast mis ajani, mis tingimustel ja kelle otsusega,” teatas Helme.
“Oleme vahetanud valitsusparteidega mõtteid, kuidas saavutada see, et pandeemia lahendamiseks vajalikud seadusemuudatused ei kujuneks tagaukseks, mille kaudu meie vabadusi ja õigusi ära viiakse. Arutelude käigus oleme jõudnud sõnastuseni, mis minu hinnangul võtab NETS-ist maha need ohtlikud paragrahvid, mille vastu ka inimesed tänaval protestisid.”
Helme sõnul tutvus fraktsioon täna hommikul valitsuse väljapakutud sõnastusega ning ühiselt leiti, et need on väga lähedal EKRE muudatusettepanekutele.
“Kui komisjonis kompromiss heaks kiidetakse, saame oma parandusettepanekud tagasi võtta. Lühidalt ütleb uus lahendus seda, et politsei kaasamine pandeemia lahendamisse toimub ainult kas hädaolukorra või eriolukorra ajal, selgelt fikseeritud ülesannete täitmiseks ja mitte automaatselt, vaid valitsuse eraldi otsusega. Samuti vaatame üle, et erinevad trahvid ei oleks proportsioonist väljas, võrreldes muude karistustega. Kui nii läheb lõpuks seadusesse, siis meie jaoks on probleem leidnud mõistliku lahenduse,” ütles Helme.
“Ma usun, et selline väga mitmekordne ja rangelt reglementeeritud tsiviilkontroll peaks ära võtma ohu kodanikuvabaduste vähendamiseks, mis tähendab, et kõik need, kes on protestinud politseiriigi vastu on saanud oma tahtmise.”
Helme nendib siiski, et tõsiseid vastasseise koalitsiooni ja EKRE vahel on veel ja need ei kao kuhugi. “Meie täielik vastuseis meediateenuste seadusesse surutavale tsensuurile, meie vastuseis välismaalaste seaduse muutusele, millega lõdvendatakse viisapoliitikat ning loomulikult meie vastuseis taastefondi kaudu tekkivale euroliidu ülehelikiirusel föderaliseerumisele seisavad poliitilistes võitlustes lähiajal ees.”
UU
LOE LISAKS
EKRE: Eestist ei tohi saada politseiriik!
Koalitsioon loodab NETS-i küsimuses opositsiooniga kompromissi leida
Siseminister Kristian Jaani jutud NETS-i ohutusest ei veena
Kert Kingo: nn politseiriigi seaduse algatajad ei oska isegi veenvalt öelda, milleks seda vaja on