Kui inimene kuuleb, et keegi tungis kellelegi pealtnäha põhjuseta kallale, on esimene mõte – “No on tõbras!” Aga kui ta saab teada, et põhjust ikkagi oli, siis isegi vägivalda hukka mõistes mõtleb ta ilmselt üle – “Nojah…”
Ajakirjandus peaks mistahes kokkuvõtet tehes andma edasi objektiivse info, mis välistaks toimunust valesti arusaamise. Postimees aga on oma loos “Terrorism valmistab Euroopale üha suuremat peavalu” teinud ilmselt täiesti teadliku infooperatsiooni, avamata ühe sündmuse tausta ja andes seega aluse arvata, et “need paremäärmuslased on ikka jubedad kurjategijad!”
Lugu ise algab alapealkirjaga: Ainus õnnestunud paremäärmuslik terrorirünnak
Möödunud aasta 3. veebruaril tulistas 28-aastane Luca Traini oma auto aknast kuut Aafrika immigranti. Paremäärmuslasest itaallane sõitis kaks tundi ringi Macerata linnas ning võttis sihikule mustanahalisi jalakäijaid. Tegemist oli ainsa õnnestunud paremekstremistliku terrorirünnakuga 2018. aastal.
Terroriaktis keegi surma ei saanud ning Traini arreteeriti samal päeval. Kohaliku ajalehe il Resto di Carlino postitatud videos on näha kurjategija arreteerimist. Vahistamise ajal kandis Traini õlgade ümber Itaalia lippu ning pealtnägijate sõnul tegi terrorist fašistlikku saluuti.
Postimehe infost ei loe sõnagagi välja seda, miks “paremäärmuslane” tule avas – lugejatele jäetakse mulje ühest vastikust inimesest, kes hakkas heast peast toredaid migrante tulistama.
Uued Uudised ei toeta vähimalgi määral sellist vägivalda kaitsetute ja süütute inimeste kallal, aga objektiivsuse huvides tulnuks Postimehel rääkida ka sellest, mis põhjusel Luca Traini sellise teoni jõudis.
ERR kirjutas 3. veebruaril 2018: “Itaalia keskosas Macerata linnas avas relvastatud noormees liikuvast autost tule möödakäijate pihta, haavates kuut välismaalast. Politsei pidas kahtlusaluse kinni. /…/ Maceratas tapeti nädala algul jõhkral moel 18-aastane itaallanna. Politsei on mõrvaga seoses kinni pidanud nigeerlasest asüülitaotleja. Ohvri tükeldatud surnukeha leiti kahest kohvrist. Maceratas peetakse laupäevast rünnakut kättemaksuks neiu tapmise eest.”
Mõistagi ei kavatsegi Postimees rääkida sellest, et Luca Traini advokaadi Giancarlo Giulianelli sõnul sai tulistaja pärast vahistamist üle Itaalia tohutult solidaarsusavaldusi. Mees ise ütles, et kuigi ta ei tundnud 18-aastast Nigeeria pagulase poolt mõrvatud Itaalia neidu isiklikult, siis kuuldes raadiost, et jõhkras mõrvas süüdistatuna on vahistatud nigeerlane, otsustas ta tüdruku tapmise eest immigrantidele kätte maksta ning teha midagi massilise sisserände vastu.
Täpselt sama asi toimub Saksamaal Chemnitzis toimunud rahutuste kajastamise puhul – ajakirjandus räägib “paremäärmuslaste” korraldatud korralagedusest, “unustades” märkimata, et sündmused said alguse sakslase tapmisest kahe migrandinooruki poolt.
Loe ka “Lasud Aafrika immigrantide pihta Maceratas: kas kättemaks noore itaallanna tapmise eest?” ja “Macerata tulistaja advokaat: inimesed peatavad mind, et Lucale solidaarsussõnum edastada”.