Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikogu väliskomisjoni sisutühjad avaldused ei aita kriisi lahendamisele kuidagi kaasa

-
03.04.2020
Ungari lennukid Eestis taevas.
© Uued Uudised

Hea tahtega ühistegevus on alati edu pant, aga kui teod sõnu ei kinnita, siis muutuvad mistahes avaldused EL-i ühtsuse kohta iseenda paroodiaks. Eriti räigeks aga läheb siis, kui avaldus on suunatud mõne liikmesriigi vastu.

Riigikogu väliskomisjoni liikmed võtsid neljapäeval vastu Euroopa Liidu ja NATO ühtsust ning liikmesriikide vahelist solidaarsust toetava avalduse, milles seisab, et Euroopa Liidu ja NATO ühtsus aitavad kriisi kergemini ületada, vahendab BNS.

Komisjon märgib avalduses, et kujunenud olukord on Euroopa Liidule ning selle liikmesriikidele tema ajaloo jooksul üheks suurimaks väljakutseks.

Väliskomisjon avaldas heameelt, et Euroopa Liit ning selle institutsioonid on viimastel nädalatel tajunud kriisi sügavust ja suurendanud oma aktiivsust ning otsustavust COVID-19 koroonaviiruse leviku ja selle tagajärgedega võitlemisel, kirjutab BNS.

“Eestile on Euroopa Liidu ja NATO liikmesus asendamatud nii julgeoleku kui majanduse arengu seisukohast. Läänemaailma väärtusruumi kaitse peab olema täna liitlaste prioriteet. Väärikuse, vabaduse, demokraatia, võrdõiguslikkuse, õigusriigi põhimõtte ning inimõiguste kaitse on erakordselt olulised. Euroopa Liit peab ühiselt vastu seisma kõigile katsetele kasutada erakorralist olukorda oma kodanike vabaduste ja õiguste piiramiseks,” seisab kõrgelennulises avalduses.

Nagu näha, on väliskomisjon oma kumisevas pöördumises kaude rünnanud Ungarit. Väliskomisjoni avalduse vastu, milles püütakse Ungari suunas sõrme vibutada ning ilusaks rääkida Euroopa Liidu ebaõnnestumist koroona-kriisi ajal, olid EKRE saadikud Anti Poolamets ja Ruuben Kaalep.

Anti Poolamets nimetab avaldust tühilasuks. “Ei saa aru, mis on NATOga praegu uut juhtunud, et tema pärast peaks just koroonakriisi ajal muretsema? Viimastel aastatel on küll märgata mitmete Eesti poliitikute põhjuseta turmtuld NATO liitlaste vastu, kes samal ajal meile õhuturvet pakuvad. Kriisiajal liitlase ründamist ei pea ma kohaseks,” lausub Poolamets. Jutt käib varasematest Ungari ja praegustest Poola lennukitest Eesti taevas.

Poolametsa arvates tuleks käesolevas olukorras pigem tunnustada liikmesriikide võimekust oma piirid sulgeda, seda oludes, kus ELi sisepiirid on olnud aastaid maas. Ungari on juba varem edukalt terrorismi riigist eemal hoidnud, mida ei saa öelda nende kohta, kes pagulaskriisi ajal teisiti käitusid.

“Näib, et pandeemia ajal on juba ununenud äsjane oht, et Türgist marsivad taas sajad tuhanded läbi Euroopa riikide – Stockholmi ja Helsingisse välja. Schengeni süsteem on mitu korda elementaarse julgeoleku tagamisel läbi kukkunud. Euroopa Liidu püsimist ohustab kõige rohkem föderalistide tsentraliseerimishimu, mida kinnitab Suurbritannia lahkumine,” lisab EKRE saadik.

Uued Uudised toetavad EL-i ja NATO ühtsust kriisist jagusaamisel, kuid reaalsed sündmused näitavad, et kaunite sõnade taga tegusid pole, vaid vastupidi – vähemalt EL liigub oma saamatuse ja stagneerumise tõttu pigem vastassuunas, mida näitas ka kurikuulus “kuraditosina” pöördumine.

Kui Mart Helme kritiseeris hiljuti Saksamaa sõjalist võimetust, siis väideti meedias, et heidutusmoment nõuab vigade varjamist. Kelle eest neid vigu peidetakse? Kreml teab neid ilmselt niigi, EL-is ja NATO-s aga loob põhjendamatu varjamine ja vigadest mitterääkimine tarbetud illusioonid, mis paratamatult kord ilmsiks tulevad – ja siis on tagajärjed väga valusad.

Nagu ütles Anti Poolamets, ei ohusta pandeemiakriis kuidagi NATO-t. EL sammub selles kriisis paratamatult allakäiguteed, sest Brüsselis valitsev kivistunud mõtlemine ei anna lootustki liidu efektiivseks kriisireageerimiseks – kriisi süvenedes rünnatakse Visegradi riike järjest aktiivsemalt.

Riigikogu väliskomisjoni avaldust ei saa kuidagi heaks kiita, sest selles tahetakse õõnsa optimismi taha varjata seda, et Euroopa Liit on kriisilahendustes haledalt läbi kukkunud.

Loe ka: Pettunud itaallased langetavad Euroopa Liidu tähelippe ja Giuseppe Conte Ursula von der Leyenile: “Sinu mõtted pole Euroopa väärilised”