Kui jälgida Eesti sisepoliitikat, siis selles on peaminister Kaja Kallas igati põrunud, kuid Ukraina sõda kergitas tema populaarsust tunduvalt ja kõige selle taga on meediakajastus, mis sest, et sisutühi.
Sõda Ukrainas on viimasel ajal rahulolu peaminister Kaja Kallase ja valitsuse tööga märkimisväärselt tõstnud, selgub uuringufirma Norstat Eesti küsitlusest. Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud küsitlusest selgub, et 47 protsenti vastajateks kiidab heaks, kuidas peaminister Kaja Kallas saab oma tööga hakkama ning 43 protsneti ei kiida heaks.
Mida siis on Kaja Kallas ära teinud? Sisuliselt midagi, kuid selle olematuse on meedia tegutsemiseks muutnud.
Kõige imalam lugu ilmus muidugi Eero Epneri sulest Eesti Ekspressis, kus räägiti dramaatiliselt praeguste võimulolijate hirmust nõrkadest põlvedest Ukraina sõjast kuuldes, mis aga olevat asendunud kohe kangelasliku võitlusega agressori vastu kõigil rinnetel. (“Mäesalu istus diivanile ja tundis, kuidas vastikustunne teda halvas. Nad olid kõik oodanud sõda, kuid mitte säärast.”)
Lisaks on meedias laial rindel ilmunud artikleid alates Toomas Hendrik Ilvese üllitisest “Kaja Kallas on parim ja osavaim peaminister välispoliitika alal” kuni eriti nõretava paskvillini “PEAMINISTRI TEGELIK NÄGU: KAJA KALLAS ON VÕIMEKAS JA NÕUDLIK VALITSUSJUHT, KUID ÜHE SUURE NÕRKUSEGA”.
Ka ERR-i, Delfi ja Postimehe ajakirjanikud on võtnud südameasjaks peaministri olematut mainet tõsta a la “Samost ja Aaspõllu tunnustasid Kallase tegevust julgeolekukriisis”. Naljakas on, aga kui seda pidevalt taguda, jääb inimestel mällu, et Kaja Kallas ongi hea poliitik, kuigi Eesti elu näitab vastupidist ja välisilmast ei tule tõestusi tema osavusele.
Meedias on iga päev mitmete kaupa uudiseid nagu “Kallas: NATO julgeoleku tugevdamiseks on oluline iga liitlase panus” (BNS), mis loovad temast tegija mulje, kuigi kogu uudis ja peaministri loosunglikud sõnad räägivad asjadest, mida kõik nagunii teavad. Neljapäeva ennelõunal edastas BNS koguni neli refereeringut Kaja Kallase sõnavõttudest. Eraldi tasub märkida paljulevitatud uudist, mille järgi soovib Kaja Kallas Lääne rahad Vene gaasi eest suunata Ukraina ülesehitusse – õige mõte, naiivne küll, aga plusspunktideks piisab.
Lisaks on Kaja Kallas ka välispoliitikas üliaktiivne, võttes töö ära ka välisministrilt. Nii jõuavadki inimesteni uudised peaministri kohtumistest NATO peasekretäri, Prantsusmaa presidendi, Briti peaministri ja paljude teiste maailma tipp-poliitikutega, mis paneb lihtvalija mõtlema: kõva poliitik see Kallas, nii suurte meestega saab kokku. Sellele pildile lisavad vürtsi klipid Kaja Kallasest keset maailma tippmehi. VIDEO Kaja Kallas eputab piinlikult poliitikute keskel
Samas aga on kogu see poliitika sisutühi: NATO tippkohtumiselt tuli Kaja Kallas tagasi tühjade kätega, alliansi täiendavad väed saadeti Baltikumi asemel hoopis Ida-Euroopasse. Ilmselt on kõik Kaja Kallase tipptasemel kohtumised kas tühjad lobisemised või ilusa naise flirt mõjuvõimsate meestega.
Kallase populaarsust tõstis kindlasti ka laialtreklaamitud kaitsekulutustele raha eraldamine – kuigi see võeti ette siis, kui sõda juba käis ning siiani oldi niisama pealt vaadatud, see kasv toimub aastate jooksul ja sellise sammu oleks paratamatult ette võtnud mistahes valitsus.
Valjale aga sellest piisab, Kaja Kallas ja Reformierakond saavad taas populaarsust nautida. Kuni Ukraina sõda külmub, põgenikud meie kaela peale jäävad, riigil tekivad raskused ja peaministri erakond taas mustaks kiviks jõepõhjas taandub. Sest jällegi peaministri ülesupitamiseks mõeldud uudis majanduskasvust osutub sisutühjaks. Aga Reformierakond saab äralollitatute arvel jällegi võimu juurde.