Ajakirjandusse jõudnud lumehelbekesed kirjutavad kokku omaenda ideoloogilisest mõtlemisest tingitud luulusid, viitsimata süveneda reaalsetesse probleemidesse.
Tuntud vasakliberaalne reporter Joosep Tiks vahendab Ärilehe ajakirjaniku Ann-Marii Nergi poolt siseministeeriumi nägemuseks tembeldatud, tegelikult aga enda iroonilist arvamust, mille järgi “jooksevad Eestisse kokku välismaalaste hordid riskiriikidest nagu India, Nigeeria, Pakistan ja siis toovad siia kogu oma suguvõsa, tekivad getod, tekib radikaliseerumine, tekib terrorism.”
“Kui Mart Helme paneb seletuskirja EKRE konteksti, siis see annabki kogu sellele üritusele väga ksenofoobse varjund,” arvab lumehelves-ajakirjanik.
Kuidas saab “EKRE konteksti” panna asju, mis tegelikult toimuvad ja ülevaate millest on kokku pannud mitte minister Mart Helme, vaid tegelikke arenguid uurinud ametnikud? Kas Tiks ja Nergi peavad paljaks ksenofoobiaks järgnevat ametlikku infot:
Kui 2017. aastal kutsus pereliikmeid siia 61 Eestis õppivat kolmandatest riikidest pärit tudengit, siis 2018. aastal oli see näitaja 90 ning mullu 161. Seega on kolme aastaga pereliikmete Eestisse elama kutsumine pea kolmekordistunud.
Kolmandatest riikidest pärit õppurid tõid 2019. aastal keskmiselt ühe kutsuja kohta Eestisse elama 1,5 pereliiget. Nii kutsusid kolmandatest riikidest pärit tudengid 2017. aastal Eestisse kokku 73 pereliiget, 2018. aastal 121 pereliiget ning 2019. aastal kokku 231 pereliiget.
Muidugi on Tiks ja Nergi teadlikult asja üle võlli keeranud, et seda teemakäsitlust naeruvääristada, kuid kõik see juba toimubki. Ainult sellest ei saa aru, kuidas noorajakirjanikud seda Tallinnas ei näe. Vist nad ei taha.
“Mustamäel ja Kristiines tekib tõepoolest tunne nagu elaks Nigeerias. Ja need jalgratastega kastipoisid on absurdi tipp,” kirjeldab EKRE Riigikogu saadik Urmas Espenberg. Neeger pole pealinnas enam haruldane, vaid igapäevane, ning üha enam ilmub tudengiea ületanud tegelasi Bolti ja Wolti kastidega.
Getod (ka no-go-tsoonid) on kogu Lääne-Euroopas reaalsus ja neil on kombeks levida. Mustamäel on selline aafriklaste koloonia juba tekkinud. Radikaliseerumisest ja terrorismist räägib kapo aastaraamat kui suurest ohust. Riskiriikide loetelu pärineb samuti kapo hinnangutest. (Kapo: terrorismi riskirühma riikidest inimeste arv Eestis suureneb ja Kapo aastaraamat kinnitab EKRE ammuseid hoiatusi välistudengite kuritarvituste osas)
“Ajakirjanikud” ei tundu teadvat, et enne rändekriisi polnud Soomes ühtegi islamiterrorismi juhtumit, aga Turu pussitamine lõpetas rahuaja ja nüüd on migrantidega seotud verevalamisi põhjanaabrite juures küllaga.
Ärileht võiks tõesti oma “ajakirjanikelt” silmaklapid ära võtta ja neile reaalsust tutvustada. Sest kommentaarides öeldakse: “Kui ajakirjaniku poolt nimetatakse seaduseelnõu ksenofoobseks, siis on sellel isikul tõesti miski foobia! Ning võõrsõnade tähendustest on tema teadmised väga kaugel.”